KGZS Slovesnost ob 50-letnici skupne kmetijske politike v Mestni hiši v Ljubljani
Prihaja čas, ko bomo čedalje bolj lačni domače hrane?
V Mestni hiši v Ljubljani so goste nagovorili mag. Dejan Židan, predsednik parlamentarnega odbora za kmetijstvo, Ciril Smrkolj, predsednik KGZS, Nataša Goršek Mencin, predstavnica Evropske komisije v Sloveniji , Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana in Rok Roblek, predsednik Zveze slovenske podeželske mladine.
Sprejem za novinarje in visoke goste ob 50-letnici skupne kmetijske politike (SKP) je v Mestni hiši pripravila Kmetijsko-gozdarska zbornica Slovenije. V okviru projekta Skupna kmetijska politika -- kakovost, varnost, blaginja, razvoj, ki ga sofinancira Evropska unija, je bila na ogled zanimiva pregledna razstava o pomembnejših mejnikih skupne kmetijske politike.
»Tudi v tej funkciji bom poskušal uvesti to, da ima domača proizvodnja hrane prednost v naših vrtcih, prednost v naših šolah,« je uvodoma kot gostitelj sprejema pozdravil župan Mestne občine Ljubljana Zoran Janković, ki je izpostavil prednosti domačih izdelkov in proizvodov.
Predsednik KGZS Ciril Smrkolj je namenil pozornost razvoju SKP in prilagoditvi Slovenije nanjo. »Leta 2004 smo vstopili v Evropsko unijo, polnopravna članica v skupni kmetijski politiki pa smo postali po letu 2007, vendar so bili nastavki vseh nas, stroke, delavcev javnih institucij in zavodov takšni, da v tem procesu ne beležimo večjih težav. Uspeli smo vzpostaviti ustrezne institucije in mehanizme, od nadzora prometa z živili in živalmi do nadzora prometa s semenom,« je povedal Ciril Smrkolj.
Vodja predstavništva Evropske komisije v Sloveniji Nataša Goršek Mencin je v nagovoru povedala, da danes kar 14 milijonov evropskih kmetovalcev skrbi za 500 milijonov prebivalcev Evrope. Po njenem mnenju Skupna kmetijska politika presega zgolj kmetovanje in prehransko politiko. »Vse večji poudarek dobivajo skrb za okolje, trajnostni razvoj, gospodarna raba naravnih virov, ohranitev krajin, ohranjanje podeželja,« je
poudarila Nataša Goršek Mencin. V zvezi z novim programskim obdobjem SKP 2014--2020 je izpostavila, da evropski kmetje potrebujejo bolj organizirano in posodobljeno kmetijstvo, ki vključuje tudi inovacije.
Predsednik parlamentarnega odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in okolje mag. Dejan Židan je v nagovoru čestital Evropski komisiji in Evropski uniji. »Skupna kmetijska politika je po njegovem pripovedovanju, "kakorkoli smo včasih z njo nezadovoljni, ker je preveč birokratska, počasna, nekaj najlepšega, kar je Evropa skupaj ustvarila.« Nekdanji kmetijski minister, mag. Dejan Židan je opozoril tudi na finančne posledice
kupovanja tuje hrane. »V kriznih časih si želimo, da denar ostaja v naši bližini. Ne smemo pozabiti, da gre iz Slovenije na letni ravni, ker smo navajeni kupovati tujo hrano, več kot 800 milijonov evrov. To pa je približna vrednost rebalansa, o katerem se sedaj bolj ali manj konstruktivno pogovarjamo v Državnem zboru Republike Slovenije.«
Navzoče je pozdravil še Rok Roblek, predsednik Zveze slovenske podeželske mladine in poudaril, da domača hrana prinaša dohodek oziroma blagostanje našim kmetijam. »S tem, ko bo kmetijstvo cenjeno in ko bodo naši proizvodi na trgovskih policah cenjeni in zastopani in jih bodo potrošniki tudi kupovali, bo vse to boljša podlaga za mlade v kmetijstvu, da vidijo prihodnost v njem,« je še dodal Roblek.
Slovesnost je s citiranjem Zdravljice popestril tudi književnik Vladimir Gajšek.