Poslanica Državnega sveta ob slovenskem kulturnem prazniku
Ob slovesnkem kulturnem prazniku smo pripravili "prešernovanje" s pomočjo nekaterih državnih svetnikov
POSLANICA DRŽAVNEGA SVETA OB SLOVENSKEM KULTURNEM PRAZNIKU
nedelja, 7. 02. 2021
Poezija Franceta Prešerna v sebi skriva toliko zakladov, da bomo kot narod iz njenega izvira lahko znanjaželjno pili, dokler bomo obstali, je ob prazniku poudaril predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca.
Državni svet se je letos zaradi izrednih epidemioloških razmer odločil, da obeleži slovenski kulturni praznik malo drugače kot sicer. V posebni video oddaji so državne svetnice in svetniki podali svoja razmišljanja, vtise in javno podelili svoje najljubše verze našega največjega poeta Franceta Prešerna. Svojevrstnemu “prešernovanju” so se tokrat odzvali dr. Branka Kalenić Ramšak, mag. Peter Požun, Tomaž Horvat, Tone Hrovat, Branko Šumenjak in Franjo Naraločnik, Dušan Strnad pa se je kot državni svetnik in župan Občine Ivančna Gorica na svojstven način poklonil velikanu Josipu Jurčiču, saj je leto 2021 tudi Jurčičevo leto.
Poezija Franceta Prešerna v sebi skriva toliko zakladov, da bomo kot narod iz njenega izvira lahko znanjaželjno pili, dokler bomo obstali, pa je ob prazniku poudaril predsednik Državnega sveta Alojz Kovšca. Prav zato smo si za izziv letošnjega praznovanja izbrali motiv politične sporočilnosti Prešernovih pesmi in misli. Prešernovo razmerje do pravičnosti, poštenja, znanja in strpnosti, zlasti pa do slovenstva, se zrcali v večini pesmi iz njegove izjemne zapuščine. Brez dvoma lahko potrdimo, da je v očeh državnih svetnikov ne le pesniški velikan, temveč tudi izviren politični mislec. Njegov svetovljanski uvid v družbene razmere takratnega in prihajajočega časa je izjemen in čudežno aktualen še dandanes. Ni naključje, da mu Slovenci dolgujemo veliko za to, da smo se lahko realizirali kot narod s svojo državo. Njegova svobodomiselnost, naprednost, kritičnost in drznost nas navdihujejo in vsakič znova navdušujejo. Izvirnost Prešernove politične poezije pa se odkriva vsakemu bralcu posebej s svojo svežino, tenkočutnostjo, pa tudi ostrino. Kaj se lahko politika nauči od Franceta Prešerna, kaj je tisto, kar lahko dvigne nivo politične kulture in komuniciranja v vse bolj napeti, razdvojeni in nestrpni družbi sodobnega časa? To so tista temeljna vprašanja, ki so bila vodilo tudi državnim svetnikom pri oživljanju Prešernove pesniške besede. A prav je, da je njegova modra beseda zadnja: “le eni ljubci je zvest/ ti ljubci čast se pravi,/ ta gre z njim v boj krvavi” ...
Foto in video: Milan Skledar /S-tv